Hipnotyzujące zakątki Polski – Trzęsacz

Trzęsacz to mała nadbałtycka osada letniskowa, która znajduje się w województwie zachodniopomorskim. Jest to swoista perła Gminy Rewal, która zwraca na siebie uwagę całej Europy, jeśli nie świata. We wsi znajdują się ruiny gotyckiego kościoła z przełomu XIV i XV wieku, które stoją na klifie. Ostatnia, ocalała przed agresją Morza Bałtyckiego południowa ściana kościoła, przyciąga do Trzęsacza tłumy turystów. Dzięki temu lokalne zaplecze noclegowe może się rozwijać. Noclegi w Trzęsaczu na szczęście pod względem cenowym nie identyfikują się z kwaterami w znanych nadmorskich kurortach.

Co zniszczyło gotycki kościół?

Pod względem naukowym mówi się o postępujących przez wieki procesach abrazyjnych. W rzeczy samej kościół pobudowano w centrum wsi, a do morskiego brzegu dzieliła świątynię odległość dwóch kilometrów. Klif najbardziej zbliżył się do kościoła w XIX wieku – wtedy to odbyła się w nim ostatnia msza święta, a wyposażenie sakralne przewieziono do innych świątyń (gotycki tryptyk znajduje się w kościele w Rewalu, a wczesnobarokowy ołtarz – w Konkatedrze Świętego Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim). Część wyposażenia trafiła do muzeum w Szczecinie i w Berlinie. Północna ściana runęła dosłownie w pierwszym roku XX wieku, a zdarzenie to pociągnęło za sobą popadanie świątyni w dalszą ruinę. Obecnie, klif jest zabezpieczony opaską, która zapobiega dalszemu niszczeniu, jednakże trudno jest ocenić, na jak długo zabieg ten wystarczy. Kościół wydaje się być przeklęty, a na ten temat krąży kilka legend. Jedną z nich jest historia zakochanej pary. Dziewczyna o imieniu Ewa była córką komornicy. Chłopak o imieniu Kaźko, był synem rybaka, który na nieszczęście zginął na morzu podczas wojny. Zrozpaczonej dziewczynie pękło serce – nie była w stanie dalej żyć bez Kaźko. Jej zwłoki pochowano na przykościelnym cmentarzu. Morskie fale to nic innego jak duch Kaźko, który co chwila przybywa pod kościół, by przejąć ciało Ewy i połączyć się z nią na wieki.

Pozostałe atrakcje we wsi

W Trzęsaczu znajduje się XVII – wieczny pałac, będący przepiękną pozostałością po dawnych właścicielach wsi, rodziny von Flemmingów. Pałac pobudowano w niezbyt wielkiej odległości od gotyckiego kościoła. Obiekt przeszedł przez liczne rozbudowy. Po II wojnie światowej trafił do Państwowego Ośrodka Hodowli Zarodowej w Cerkwicy i był ośrodkiem wczasowym. Pałac do dziś pełni turystyczne funkcje, działa przy nim stadnina koni.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Hipnotyzujące zakątki Polski – Trzęsacz

  1. Frania pisze:

    Nie słyszałam o tej legendzie – dobrze wiedzieć, jak będę następnym razem, to posłucham fal 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>