Legnica – skąd taka nazwa?

Legnica – jakie skojarzenia można mieć z tą nazwą? Zapewne w tym przypadku byłoby mnóstwo różnych pomysłów i opinii. Akurat przy tej nazwie na próżno jest szukać dosłownych znaczeń, dlatego warto zagłębić się w kilka legend i historycznych faktów.

W Legnicy baza noclegowa jest bardzo dobrze rozwinięta i przystosowana do obsługi wzmożonego ruchu przez cały rok. Znajdziemy tu wiele ośrodków wczasowych, pensjonatów czy pokoi gościnnych [szukaj na: meteor-turystyka.pl]. By o tym się przekonać, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: „noclegi Legnica”, a pojawi się przed naszymi oczami długa lista miejsc, gdzie możemy dla siebie zarezerwować pokoje.

Jest opinia, w której nazwa miasta pochodzi od plemienia Lugiów, którzy niegdyś zasiedlali te ziemie. Dość jednak spekulacji. Jaka jest najbardziej prawdopodobna wersja pochodzenia nazwy miasta? Najbardziej prawdziwe wydaje się pochodzenie od słowa łęg, co oznacza miejsce podmokłe o wilgotnym klimacie – można skojarzyć z rozlewiskiem czy terenem zalewowym. Według niemieckiego naukowca, który pracował nad historią miasta w XX wieku, jego nazwa była już wspominana w dokumentach z XII wieku i tam również w tłumaczeniu z języka niemieckiego jest mowa o bagnistych, podmokłych terenach. Jeżeli chodzi o bardziej „przyjazny” język i dokumenty, to mamy zapiski z XIII wieku. W dokumentach Bolesława Rogatki [więcej na: stronie] pada nazwa Legnic – można doczytać się tego we fragmencie mówiącym o legnickim kasztelanie Lassocie. Później wymieniana jest również nazwa Legnicz. Pełna dzisiejsza nazwa Legnica pada na początku XIV wieku w jednym z łacińskich utworów lirycznych. Pod koniec XIX wieku została ona również wymieniona przez jednego z pisarzy śląskich. Ciekawostką jest też geneza nazwy miasta Wisła, jest nieco odmienną historią ale również fascynującą [więcej w: poście]. Podstawą wiedzy na temat historii nazwy miasta są głównie łacińskie dokumenty, a przynajmniej spisane w tym języku. Był to dość sprytny zabieg, ponieważ język ten był zawsze uniwersalny i neutralny politycznie, dlatego też niezależnie od sytuacji politycznej teksty w tym języku zawsze były powszechne i rozumiane, a przez to docierały do każdego mimo wszelkich zawirowań wojennych czy politycznych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Legnica – skąd taka nazwa?

  1. naatalia pisze:

    Ciekawe tłumaczenia, ale i tak najważniejsze, że to fajne miejsce, które warto odwiedzić, sama byłam i polecam

  2. Albert pisze:

    Wiele ciekawostek można tu wyczytać, fajna lektura waszych wpisów;))

  3. Marika*88 pisze:

    Muszę przyznać, że to jedne z ciekawszych terenów Śląska, jak dla mnie oczywiście 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>