Wycieczki z Tylicza – okoliczne wojaże

Na wakacje do Tylicza z roku na rok przyjeżdża coraz więcej osób. Jest to bowiem niezwykle urokliwa wieś w województwie małopolskim, która leży blisko gór i innych niezwykle ciekawych miejscowości. Będąc w Tyliczu, warto organizować sobie różne wycieczki i zwiedzić okolicę. Gdzie przede wszystkim każdy powinien się udać?

Na uwagę na pewno zasługuje Krosno, które słynie z gotyckiej fary Trójcy Świętej. Świątynię wybudowano w drugiej połowie XIV wieku. Warto wiedzieć, że w jednej z kaplic znajduje się wspaniałe mauzoleum Porcjuszów, które powstało około połowy XVII wieku. Oprócz tego koniecznie trzeba zwiedzić gotycki kościół Franciszkanów, w którym mieści się kaplica rodu Oświęcimów. Nie można przegapić także wizyty w Muzeum Rzemiosła, które znajduje się w siedzibie Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych. Podziwiać tam można interesującą kolekcję starych zegarów oraz różnych narzędzi z nimi związanych.

Ciekawe jest również Muzeum Podkarpackie, w którym zachwyt budzi przede wszystkim najliczniejsza w Europie ekspozycja lamp naftowych. Pochodzą one z XIX i XX wieku. Znajduje się tu także wiele wyrobów, które są owocem pracy podkarpackich hut szkła. Można również wybrać się do Odrzykonia, w który mieści się XIV-wieczny zamek Kamieniec. To właśnie jego historia zainspirowała Fredrę do napisania „Zemsty”. Ponoć o mur graniczny spierali się tu szlachcice, Jan Stadnicki oraz Piotr Firlej. Zresztą w XVII wieku była tu bardzo rozbudowana szlachecka siedziba i wybudowano dwa zamki oraz przedzamcza. Kamieniec został podzielony na dwie części w pierwszej połowie XVI wieku i funkcjonował tak do końca II wojny światowej. Obecnie z zamku zostały ruiny, ale leżą one na przepięknym skalistym wzgórzu, skąd widać panoramę Beskidu Niskiego. Odprawiane są tu także msze.

Ciekawa będzie też wycieczka do Zyndranowej, w której znajduje się Muzeum Kultury Łemkowskiej i Pamięci Wojennej. Podziwiać tak można oryginalną XIX-wieczną zagrodę. Składa się ona m. in. z łemkowskiej chaty, stajni, wiatraka, studni, chaty żydowskiej. Można zobaczyć tu również militaria z bitwy dukielskiej, a w czerwcu odbywa się tu święto kultury i tradycji łemkowskiej. Jak widać, naprawdę warto wybrać się do Tylicza. To doskonała baza noclegowa oraz wypadowa i można z tego miejsca organizować sobie różne wspaniałe wycieczki. Poza tym noclegi (na Meteorze/spis miejsc) plasują się na naprawdę wysokim poziomie i na pewno każdy będzie zadowolony.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>