Zabytkowe budowle w uzdrowisku Wysowa-Zdrój

Podążanie szlakiem polskich zabytków, to bardzo dobry pomysł na spędzenie ciekawych wakacji, jednak wybranie docelowego miejsca może sprawić wiele problemów. W najpopularniejszych polskich miastach latem przebywa wielu turystów, przez co należy liczyć się ze sporym tłokiem. Gdzie zatem warto pojechać? Morze [informacje: Niechorze] czy góry? Ciekawą propozycją może być położona w województwie małopolskim miejscowość Wysowa-Zdrój, w której można zobaczyć kilka interesujących zabytków.

Wysowa-Zdrój to uzdrowiskowa wieś w powiecie gorlickim, do której każdego roku przyjeżdża wielu gości, jednak nie trzeba obawiać się tutaj tłumów turystów. Niemniej jednak warto nieco wcześniej pomyśleć o odpowiednim zakwaterowaniu, którego znalezienie nie powinno sprawić zbyt wielu problemów, ponieważ baza noclegowa jest dosyć dobrze rozbudowana. Znajduje się tu kilka hoteli, ośrodków wypoczynkowych, a także pokoi w prywatnych kwaterach [informacje: Wysowa-Zdrój noclegi do wynajęcia], dlatego też każdy turysta powinien znaleźć coś najlepszego dla siebie, a przecież zwiedzając lokalne zabytki, warto dobrze wypocząć.

Co zatem można zobaczyć w tej niewielkiej miejscowości? Pierwszą budowlą wpisaną do rejestru zabytków nieruchomych jest kościół p.w. NMP Wniebowziętej [informacje: kościół Wysowa-Zdrój], który został wybudowany w pierwszej połowie XX wieku, zaprojektowany zgodnie z tradycyjnym, dawnym budownictwem regionalnym. Kolejnym ciekawym obiektem jest cerkiew św. Michała Archanioła, która została wzniesiona z drewna w 1779 roku, będąca obecnie siedzibą miejscowej parafii. Na południowo-zachodnim stoku góry Wysota, znajduje się natomiast nieczynny już austriacki cmentarz z I wojny światowej, na którym zostali pochowani zarówno austro-węgierscy, jak i rosyjscy żołnierze. Wprawdzie cmentarz ten zarósł i popadł z czasem w ruinę, jednak na dobre wpisał się w historię tej miejscowości, dlatego też wybierając się w te okolice, z pewnością warto go zobaczyć.

W miejscowości Wysowa-Zdrój znajduje się kilka zabytków architektonicznych, można w ten sposób poznać historię tego miejsca. Oprócz budowli wspomnianych powyżej warto również obejrzeć prawosławną cerkiew p.w. Opieki Matki Bożej, a także stary Dom Zdrojowy z XX wieku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>